Bir arama yapın...
Half Cut Güneş Paneli

Half Cut Güneş Paneli

Sun Mate Half Cut

SM-Mp144 HC 450/455/460 Watt

Standart güneş panellerine göre daha fazla hücreli olan Half-Cut güneş paneli, özellikle gölgelenmenin fazla olduğu bölgelerde verimli bir performans gösterir. Bu sistem güneş panellerinde daha iz iç direnç, daha yüksek enerji çıkışı ve daha az verim kaybı bulunur.

Sayfa İçeriği

Half-Cut Güneş Paneli Nedir?

Half-Cut kelimesinin Türkçe karşılığı yarı-kesim anlamına gelir. Standart güneş hücreleri özel bir teknoloji ile ikiye kesilir ve böylece standart güneş paneline oranla daha fazla hücreli panel oluşturulur. Geleneksel kristal silikon güneş hücrelerine uygulanan yeni ve daha gelişmiş bir tasarım olan bu panel sisteminde bypass diyotları alt ve üst kısımları birbirinden ayıracak şekilde orta yer alır. Böylece panel ikiye ayrılır, alt ve üst kısımlar birbirinden bağımsız olarak çalışır. Böylece standart güneş paneli modüllerindeki güç kayıpları azaltılarak daha iyi bir performans sağlanır.

Half-Cut güneş paneli sisteminde hücreler bir lazer ile ikiye bölünür. Böylece hücrelerin içerindeki akım da yarıya düşerek direnç kayıplarının azalmasını sağlar. Böylece panelden daha iyi bir performans elde edilir. Güneş hücrelerinin ikiye bölünmesiyle boyut da azalır ve standart güneş panellerine oranla Half-Cut güneş paneli sistemi üzerine daha fazla güneş hücresi sığar. Güneş panelinin ikiyi bölünmesi nedeniyle gölgelenme nedeniyle ortaya çıkan verim kaybının da önüne geçilmiş olur.

Half-Cut Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Half-Cut güneş panelinin fark yaratan en önemli özelliklerinden biri hücreler arasındaki seri bağlantıdır. Bu panelde elektrik, bypass diyotu ile panel içinde hareket edip, hücreler tarafından üretilen elektriği bağlantı kutusuna iletir.

Half-Cut panelde bir diğer farklılık da gölge toleransıdır. Normal güneş panellerinde tek bir hücre gölgelendiğinde tüm sıra elektrik üretemez duruma gelir. Bu da panelin üçte birinin elektrik üretememesi anlamına gelir. Halbuki Half-Cut güneş paneli sisteminde hücre sayısı daha fazladır. Bu nedenle ilk sıradaki hücrelerden biri gölgelenirse panelin sadece o kısmı devre dışı kalır.

Yani; 3 string halindeki 60 hücreli standart güneş panelinde her stringde 20 hücre bulunur. Bir string gölgelendiğinde 20 hücre elektrik üretemez. Halbuki Half-Cut güneş panelinde hücrelere bölündüğü için 3 string yerine 6 string bulunur ve bir string gölgelendiğinde etki sadece bu stringde kendini gösterir. Yani aynı çaptaki standart güneş panelinde gölgelenmeden panelin üçte biri etkilenirken, Half-Cut güneş panelinde ise altıda biri etkilenir. Böylece güneş panelinden daha fazla verim elde edilmiş olur.

HalfCut Doğrusal Performans Garantisi

Half-Cut Güneş Panelinin Avantajları Nelerdir?

Half-Cut güneş panelinin standart güneş paneline oranla daha fazla avantajı bulunur. Bunlar; Yüksek gölge toleransı: Half-Cut güneş paneli sisteminde daha fazla güneş hücresi bulunduğu için gölgelenme kaynaklı güç kaybı daha az yaşanır. Böylece panellerden daha yüksek güç çıkışı elde edilir. Sıcak nokta (hotspots) etkisi: Half-Cut güneş panelinde hücreler üzerinde daha az sıcak nokta oluşur. Bu sistemde hücre sayısı fazla olduğu için hücreler üzerinde oluşan sıcak noktalar daha fazla hücreye yayılarak etkisi azalır.

Daha düşük iç direnç: Half-Cut güneş panelinde hücreler ikiye bölünmüştür. Bu da her bir hücrenin ürettiği akımın da ikiye bölünmüş olduğu anlamına gelir ve bu da daha düşük iç direnç anlamını taşır. Böylece hücrelerdeki iç dirence bağlı ortaya çıkan güç düşüşleri azalacaktır.

Verimlilik: Half-Cut güneş paneli sisteminde elektrik üretim verimliliği standart güneş paneli sistemine oranla %20 daha fazladır.

Daha fazla güç çıkışı: Half-Cut güneş paneli sisteminin çıkış gücü, daha düşük direnç kaybı ve daha az güç kaybı gibi etkenler sayesinde standart güneş panellerine oranla 15 W’a kadar daha fazladır.

Half-Cut Güneş Panelinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Üretimi daha zordur,
 • Standart güneş panellerine oranla daha pahalıdır.
 • Gölgelenme olmayan yerlerde standart güneş panelleri idealdir. Gölgelenme varsa Half-Cut sistemi avantajlıdır.

Half-Cut Güneş Paneli Geri Dönüş Süresi Nedir?

Half-Cut güneş panelleri teknik avantajlarının yanında yatırımın geri dönüş süresini de azaltmaktadır. Özellikle de gölgelenmenin fazla olduğu yerlerde standart güneş panellerine oranla çok daha kısa sürede geri dönüş süresi sağlamaktadır. Bu nedenle her ne kadar maliyeti fazla olsa da standart güneş panellerine göre oldukça avantajlıdır.

Half-Cut Güneş Paneli Sık Sorulan Sorular

1 güneş paneli ömrü ne kadardır?

Güneş panellerinin ömrü yaklaşık 25-30 yıldır.

Perc Half cut nedir?

Half-Cut, yarım kesim anlamına gelir. Half-Cut solar hücreli güneş panelleri ise hücreleri ikiye bölünmüş, iki kat daha fazla hücresi olan güneş panelleridir.

 • Belirli mimari gereksinimler için hücresel tam siyah görünüm
 • 10 yıl ürün garantisi
 • Düşük ışınım için optimize edilmiş daha büyük yüksek verimli
 • Yeni Nesil PERC hücreler ile direnç kayıpları azalır ve böylelikle verim artırılır.
 • Standart boyutlarda% 10'a kadar artırılmış güç sağlanır
 • Düşük ışınımda daha yüksek verim elde edilir.
 • 7000 m rakıma kadar olan kurulumlar için uygundur.
 • Doluya karşı maksimum direnç (83 km / s) sahiptir.
 • Her modülde elektrolüminesans (EL) testi ile kalite kontrolü
 • YENİ: Ürün Sorumluluk sigortası
Yüksek PID
Dayanıklığı

SM-Mp Serisi Paneller Bozulmaya neden olan indüklenen güce karşı direnci kanıtlandı.

İleri Cam
Teknolojisi

Yüksek transmisyon camı ile artan enerji üretimi ile yüksek sonuç.

Yüksek Verimlilik
ve Dayanıklılık

Düşül ışık altında mükemmel performans ile sertifikalı enerji üretimi

Dış Hava Koşullarından
Etkilenmeyen Tasarım

En zorlu çevre koşullarına dayanıklı, etkilenmeyen test ve sertifikalara sahip ürün